Ми вже обговорювали різні властивості кокосової койри, мінеральної вати та торфу, а також вплив цих властивостей на розвиток рослин. Проте ми ще не порівнювали, наскільки безпечним є кожне з найбільш популярних середовищ для вирощування для екології.
Сільськогосподарська промисловість, як і будь-яка інша, впливає на навколишнє середовище. Через великі обсяги виробництва майже кожен вибір у виробництві овочів, ягід і фруктів впливає на кінцевий результат. Для багатьох культур субстрат становить не тільки велику частину витрат, але й велику частину відходів.
Ми дослідили вплив на навколишнє середовище кожного з трьох найвживаніших середовищ для вирощування, щоб знайти найбільш оптимальне рішення для ваших рослин.
Видобуток торфу надзвичайно шкідливий для навколишнього середовища. Торф’яні болота (або торфовища) утворюються протягом тисячоліть і відновлюються дуже повільно. Вони зберігають близько третини всього вуглецю ґрунту, який замкнувся всередині них після того, як рослинна структура мохів перетворилася на торф. Ці болота, ймовірно, захопили більше вуглекислого газу, ніж усі тропічні ліси світу. Коли їх руйнують, велика кількість цього вуглекислого газу викидається в атмосферу, що значною мірою сприяє концентрації парникових газів.
Щоб витягти торф з болота, його висушують, зрештою повністю руйнуючи торфовище. Після цього видаляють всю поверхневу рослинність і сушать поверхневий шар болота на сонці. Сухий шар зверху збирають і продають по всьому світу як знайомий нам торф. Торф’яні болота— це критична та крихка екосистема, яка серйозно порушується видобутком торфу. Вони не тільки є домом для багатьох унікальних видів рослин і дикої природи, а й природно очищають воду та запобігають повеням.
Є дуже велика ймовірність того, що торф’яний мох в майбутньому не буде використовуватися в сільському господарстві. Уряд Великобританії планує повністю заборонити використання торфу серед садівників-любителів до 2024 року, і ми віримо, що багато інших країн наслідують їх приклад, поширивши заборону і на професійне сільське господарство.
Мінеральна вата (або кам’яна вата) досить популярна для тепличного вирощування, але її виробництво та утилізація серйозно шкодить навколишньому середовищу. Виробництво кам’яної вати створює незворотні хімічні зв’язки, що робить її надзвичайно довговічною. Навіть якщо вона розбита на окремі волокна, кам’яна вата не піддається біологічному розкладанню і, ймовірно, ніколи не розкладеться. Величезна кількість використаної мінеральної вати щороку викидається на звалища, створюючи екологічну проблему для багатьох країн.
Як і мікропластик, вона в кінці кінців завдає шкоди здоров’ю як людей, так і тварин. Деякі дослідження показали, що кам’яна вата є найбільш шкідливим середовищем для вирощування для здоров’я людини.
Крім того, виробництво мінеральної вати є дуже енергоємним, що робить вуглецевий слід промисловості дуже великим.
Кокосовий субстрат (або субстрат з кокосової койри) часто вважається одним із найбільш стійких і при цьому екологічних середовищ для вирощування. Він виготовляється з кокосового лушпиння, яке є відходом багатьох продуктів на основі кокосового горіха. Кокосова промисловість не викликає вирубку лісів, як, наприклад, виготовлення пальмової олії. Вода для вирощування кокосів і промивання сировини надходить в основному з природних опадів, а сушіння койри здійснюється на відкритому повітрі на сонці без використання інших джерел енергії.
Суху кокосову койру також зазвичай пресують у блоки та плити, які розширюються в 3-5 разів після додавання води. Це дозволяє транспортувати великі обсяги субстрату лише в невеликому просторі, таким чином зменшуючи вуглецевий слід. Однак транспортування до деяких місць може зайняти досить багато часу, оскільки виробництво кокосової койри в основному обмежене лише кількома країнами, в основному Шрі-Ланкою, Індією та Індонезією.
QUANTIS. Comparative Life Cycle Assessment of Horticultural Growing Media Based on Peat andOther Growing Media Constituents 2012. Available online: http://epagma.eu/evidence-based.
D. Bek, M. L. Turner (May 19, 2021) Peat compost to be banned – luckily, green alternatives are just as good for your garden. https://theconversation.com/peat-compost-to-be-banned-luckily-green-alternatives-are-just-as-good-for-your-garden-160315
Gruda, Nazim. (2019). Increasing Sustainability of Growing Media Constituents and Stand-Alone Substrates in Soilless Culture Systems. Agronomy. 9. 298. 10.3390/agronomy9060298.
A. Higgins, The Washington Post (May 11, 2017) Is this popular gardening material bad for the planet? https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/should-sustainable-gardeners-use-peat-moss/2017/05/09/1fc746f0-3118-11e7-9534-00e4656c22aa_story.html